Czy warto uczyć się języka w tradycyjnej szkole językowej?

0

Czy warto uczyć się języka obcego w szkole? Być może wydaje się to kontrowersyjne pytanie, bo gdzie można uczyć się języka obcego, jeśli nie w szkole? Otóż można, przez Internet (samodzielnie), przy pomocy korepetytora, z kolegą lub koleżanką-rozwiązań jest sporo. Krótka analiza tego pytania powinna dać nam odpowiedź, a postawione argumenty pozwolić ocenić skuteczność stacjonarnych, czyli tradycyjnych szkół językowych.

Przychodzi uczeń do szkoły, a tam… belfer
Szkoła kojarzy się większości z nas negatywnie. Dużo pracy, siedzenie w ławce przez kilka godzin, a do tego sprawdziany, testy i złe oceny. No i w dodatku wszechwiedzący belfer. Nauczyciel, który rozkazuje i ma nieograniczoną wiedzę. W naszych głowach pojawia negatywne skojarzenie, a szkoła to miejsce, które wolelibyśmy ominąć szerokim łukiem. Podobnie jest ze szkołami językowymi. Tak naprawdę, wcale nie mamy ochoty tam pójść, ale jedyne co nas do tego skłania to chęć nauki języka obcego.

Zanim otworzysz drzwi szkoły
Przed podjęciem decyzji o stacjonarnym kursie języka obcego, sprawdź szkołę. Nie chodzi o opinie – każda ma znakomite. Każda szkoła chwali się osiągnięciami i doświadczeniem. Sprawdź opinie znajomych lub pójdź do szkoły na lekcje pokazowe. Jeśli takich nie ma, poproś o lekcje próbną (szkoła powinna się zgodzić!). Jeśli już podpiszesz umowę, to może być za późno na rezygnację, jeśli znów trafisz na belfra, czyli nauczyciela, który tak naprawdę nie potrafi uczyć. Wybierz szkołę, która ma potencjał. Jeśli mieszkasz w małej miejscowości i nie masz dużego wyboru, pomyśl o alternatywie. Być może szkoła językowa to już relikt przeszłości?

Czy jest naprawdę tak źle?
Na szczęście nie, bo szkoły zauważyły, że liczy się nie tylko jakość, ale przede wszystkim innowacyjność. Nowoczesne technologie, wykształcona i doświadczona kadra, ciekawe sposoby na zajęcia – wiele szkół oferuje naprawdę dobre kursy. Trzeba jednak wybrać ten właściwy.